INTEGRA | Tıbbi Görüntüleme Merkezi
ana sayfa :: iletişim :: english      

 
 
  
MR Formları

Kontrastlı MR Tetkiki Uygulaması Hakkında Bilgi Formu

Manyetik Rezonans Bilgi Formu


Kontrastlı MR Tetkiki Uygulaması Hakkında Bilgi

Kontrastlı (ilaçlı) MR incelemesi nedir?
Kontrast maddenin (ilacın) damar yoluyla uygulandığı MR incelemesidir. Kontrast maddenin kullanılıp kullanılmayacağı kararı çoğu kez inceleme sırasında radyolog doktorlar tarafından verilir. Bazen klinisyen doktorlar direkt kontrastlı MR incelemesi isteyebilirler. MR anjiografi incelemelerinde kontrast madde rutin olarak kullanılmaktadır (Beyin MR anjio incelemeleri hariç).

Kontrast MR incelemesi neden yapılır?
Kontrastsız incelemede görüntülenemeyen birtakım lezyonları görünür hale getirmek ayrıca yine kontrastsız incelemede görülen lezyonların ayırıcı tanısını yapabilmek için kontrast maddeler MR incelemesinde kullanılır.

Enjekte edilen kontrast maddenin yan etkileri:
Genel sıcaklık yada soğukluk hissi ile beraber rahatsızlık veya enjeksiyon yerinde lokal basınç hissi veya ağrı arasıra görülebilir. Nadir olarak baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı ile tad ve koku duyularında sapma görülebilir. Ürtiker, kaşınma veya boğazda irritasyon gibi alerji benzeri semptomlarda nadir reaksiyonlar arasındadır. Çok nadir olarak dışardan alınan tüm ilaçlarda olduğu gibi anaflaksi reaksiyonu görülebilir. Gebelik sırasında kullanımında herhangi bir yan etki saptanmamıştır. Fakat, gebe yada gebelik ihtimali olan hastaların durumu ile ilgili bilgi vermeleri gerekmektedir.

« geri